Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Gen. Maczka 6 w Piekarach Śląskich

O projekcie

Gen. Maczka 6 - Front budynku z klatkami schodowymi.

Projekt „Kompleksowa termomodernizacja budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Gen. Maczka 6 w Piekarach Śląskich” został wybrany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Środowiska w ramach konkursu Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 1.7.1/2/2017.

Celem projektu jest przede wszystkim zwiększenie efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych poprzez:

  1. Ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów oraz innych dróg ucieczki ciepła
  2. Zmiana systemu grzewczego budynku poprzez likwidacje pieców opalanych węglem i przyłączenie do scentralizowanego źródła ciepła z doprowadzeniem do lokali.
  3. Wykonanie instalacji centralnej ciepłej wody do każdego lokalu wraz z instalacją wodomierz ciepłej wody z odczytem radiowym.

Bezpośrednie skutki realizacji projektu to przede wszystkim ograniczenie niskiej emisji z którą borykają się duże miasta i aglomeracje w tym CO2. Likwidacja pieców bezpośrednio będzie skutkować również na emisję pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, a przez to poprawę jakości powietrza i bezpieczeństwo ekologiczne całej aglomeracji. Wykonanie pomoże również w podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Wszystkie te cele są ujęte w „Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Piekary Śląskie”:

Budynek

Gen. Maczka 6 - Front budynku z klatkami schodowymi.

Objęty programem wielorodzinny budynek przy ul. generała Stanisława Maczka 6  w momencie starania się o dofinansowanie nie miał docieplonych ścian ani stropów. W wyniku działania warunków atmosferycznych opadów i różnicy temperatur powstały liczne ubytki tynku elewacji, które negatywnie wypływają na ocenę wizualną. Brak dostatecznej izolacji termicznej sprzyja szybkiemu wychłodzeniu lokali i utracie ciepła. Ponieważ w budynku nie ma centralnej instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej, nieefektywne piece węglowe przy braku dostatecznej izolacji termicznej nie tylko powodują dwukrotnie większe zużycie paliwa opałowego, ale również znacząco większą emisję pyłów zawieszonych i CO2.

Termomodernizacja wraz ze zmianą systemu grzewczego budynku pozwoli na zmniejszenie oddziaływania na środowisko, niższe koszty eksploatacji oraz lepszą jakość życia mieszkańców nie tylko budynku przy ul. generała Stanisława Maczka 6, ale również okolicznych mieszkańców.

Dofinansowanie projektu

Realizacja powyższej inwestycji w ramach programu POIS.1.7.1/2/2017 o numerze wniosku POIS.01.07.01-00-0036/17 według złożonej dokumentacji aplikacyjnej pochłonie 1197290,41, z czego dofinansowanie to :

  • 828615,02 stanowi dofinansowanie zwrotne (niskie oprocentowanie na poziomie 2%, roczna karencja w spłacie, okres spłaty wynosi 20 lat od roku w którym ukończono inwestycję.).

Wyjaśnienia

  • Maksymalna wartość dofinansowania projektu wyliczana była z kosztów kwalifikowanych.
  • Koszty kwalifikowane to koszty, które bezpośrednio oddziałowują na ograniczenie niskiej emisji oraz zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku i wytwarzania ciepłej wody użytkowej np. tj. docieplenie ścian, stropów, poddaszy oraz wykonanie kompletnej instalacji C.O. i C.W.U.
  • Koszty niekwalifikowane to koszty, które muszą zostać poniesione, jednakże nie maja bezpośredniego wpływu na efekt ekologiczny termomodernizacji tj. tablica informacyjna, podatek VAT, balustrady balkonów (i balkony poza obrysem budynku). Wyjątek stanowią lokale użytkowe.

Ustalenie całkowitej wartości projektu będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu procedury wyłonienia wykonawców oraz wykonaniu prac budowlanych.

Gen. Maczka 6 - Tablica z informacjami o projekcie, umieszczona jeszcze na starej elewacji.

Procedura przetargowa

W celu umożliwienia i zachowania zasad równego traktowania potencjalnych wykonawców jak również uczciwej konkurencji procedura wyłonienia wykonawcy oparta została o ustawę Prawo Zamówień Publicznych. Stosując zapisy ustawy PZP  planowane jest w okresie 4/6/2018 - 4/13/2018

Zadanie zostało podzielone na 2 części:

  • Termomodernizacja budynku
  • Wykonanie instalacji C.O. i C.W.U.

Termomodernizacja

W celu wyłonienia wykonawcy na roboty budowlane polegające na wykonaniu dociepleń ścian zewnętrznych jak również stropów, ogłoszenie o zamówieniu zostanie zamieszczone w biuletynie informacji publicznej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z dniem 4/13/2018

[Link do ogłoszenia]

Instalacja C.O. i C.W.U.

Drugą częścią projektu dotyczy wykonania instalacji centralnego ogrzewania dla każdego lokalu z likwidacją dotychczasowego źródła ciepła tj. pieców opalanych paliwem stałym- węglem. Następnie przyłączenie budynku do nitki ciepłowniczej, wykonanie indywidualnych instalacji ciepłej wody użytkowej. Ogłoszenie o zamówieniu również zostanie zamieszczone w biuletynie informacji publicznej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z dniem 4/6/2018

[Link do ogłoszenia]

Realizacja projektu

Zgodnie z założeniami projektu realizacja ma nastąpić w okresie od wyłonienia wykonawcy do końca roku kalendarzowego, tj. 31.12.2018

Ponadto należy zaznaczyć, iż na obecnym etapie została wykonana dokumentacja techniczna pozwalająca na określenie w ujęciu wartościowym kosztów całego zadania. Dokumentacja zawiera projekty przyszłych instalacji oraz termomodernizacje budynku.

 

Drukuj

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

ul. Gen. Jerzego Ziętka 60
41-940 Piekary Śląskie

zgm@zgm.piekary.pl

(32) 287-29-81
(32) 287-19-67
(32) 287-29-80
(32) 760-00-76

(32) 287-22-41
(32) 287-13-78
(+48) 609-170-609
(+48) 609-533-256

Administracje ADM1 oraz ADM2 znajdują się w budynku siedziby Dyrekcji, przy ul. Gen. Jerzego Ziętka 60.

Zakres działania Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zapisany został w Statucie, który przyjęto na podstawie Uchwały Rady Miasta w Piekarach Śląskich Nr X/88/91 RM 21.02.1991r.

Poddomena zgm.piekary.pl została zarejestrowana nieodpłatnie na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Nr ORo.0050.711.2012 z dnia 16 listopada 2012 r.

www.piekary.pl